Forum de discuţii - întrebări / răspunsuri
|
[ Pune o întrebare ]
Categoria: Principal -> Fara Categorie -> Fara Categorie
Întrebări
| Intrebarea nr. 3394 din data: 31-10-2010 pusa de Camelia Teodora Grosu : · De unde se pot achizitiona cartele pentru sistemul de parcare din centru?Datorita faptului ca suma minima taxabila este 1 leu,dar de primit se primesc doar monede, de 50 bani sau de 10 bani,acestea din urma nu sunt acceptate toate,nu stiu din ce motiv,este dificil de gasit monede pentru perioade de 1-2 ore.As propune sa se schimbe sistemul si in loc de monedele de 10 bani sa se poata plati cu bancnote de 1 leu.
Intrebarea nr. 3374 din data: 11-10-2010 pusa de Fica Ofelia : · Asi dorisa stiu cine a dat dreptul firmei care asigura paza intrarii la strand ( SMFG) sa ceara informatii despre despre scop si destinatie , in momentul in care se intra cu masina personala pe strand. Nu este cumva strandul un domeniu public?Mi se pare un abuz asupra vietii private a cetateanului.
Intrebarea nr. 3369 din data: 05-10-2010 pusa de Costa Daniel : · Buna ziua,
Locuiesc pe str. Papadiei nr.2, strada pe care mai functioneaza 2-3 becuri;
As dori sa stiu unde se pot face sesizari privind iluminatul public pe strazi?
Multumesc, Daniel Costa.
Intrebarea nr. 3367 din data: 02-10-2010 pusa de Radu Constantin : · Buna Ziua,
Doresc sa semnalez niste probleme legate de amenajarea parcarilor in zona Fat Frumos inte blocurile A1-1 si A4.
Cea mai importanta ar fi ca desi amenajarea arcarilor propriuzise s-a incheiat, sau asa pare o gura de canal este ilocuita de un placaj care este deja spart deoarece un sofer neinspirat a reusit sa treaca cu roata peste acesta (vezi pozele din atasament). Acest lucru este cu atat mai grav cu cat in imeiata apropiere (~10m) se afla un loc de joaca amenajat tot cu ajutorul primariei. nici nu vreau sa ma gandesc ce s-ar intampla daca un copil ar cadea un aceasta gaura de canal \"smiamenajata\".
La marginea parcarii se afla trotuare dar desigur acestea trec doar cu o jumatate de metru sau un metru de bloc si acolo se termina deoarece \"nu se vad de la drum\". Acest lucru imi aminteste de perioada counista cand se pregatea terenul pentru vizita \"tatului iubit\" dar dupa blocuri era dezastru.
O rugaminte suplimentara ar fi ca la locul de joaca dintre blocurile A4 si A3 un jurul mesei de tenis de masa sa se puna pavele ecologice ca si in jurul sensurilor giratorii deoarec pietrisul actual este impins de catre copii care se joaca la o parte in timpul jocului cand fug dupa mingea de ping-pong (desigur involuntar) si lasa in urma treapta de beton pe care este fixata masa de joc, exista astfel riscul ca vreunul dintre copii care isi petrec a olo timpul liber sa isi sclinteasca piceoarele incercand sa petreaca un pic de timp de calitate in parc.
As mai dori sa semnalez o problema care tine de nesimtirea si reaua vointa a unei sau mai multor persoane din aceeasi zona. toot in parcul dintre blocurile A4 si A3 niste oameni fara coloana vertebrala au aruncat resturi de la pregatit jumarile pe masa de sh si scaunele din jurul ei amenajata de catre dumneavoastrea, dupa ce a ceasta a fost curatata de catre un grup de copii din zona la nici o saptamana faza s-a repetat, ba chiar a si luat suruburile de la bancutele diun jurul mesei astfe ca acele scaune si masa au devenit neutilizabile in acest moment. As dori sa stiu ce s-ar putea intreprinde in cazul in care mai multi copii din zona au si vazut persoana distrugand bunurile publice si ce s-ar putea face in acest caz?
Intrebarea nr. 3363 din data: 30-09-2010 pusa de Herbei Giorgiana : · Buna ziua! As dori sa deschid o ghereta pentru comercializarea produselor alimentare,un tip de fast food. Imi puteti spuneti va rog in ce locuri din Arad sunt permise amplasarea acestor gherete,cum as putea inchiria un asemenea loc ,si cum se calculeaza chiria,in functie de ce criterii?
Am cautat pe internet informatii dar nu am gasit nimic. Imi puteti trimite deasemenea o adresa de website,email un numar de telefon unde as putea sa intreb mai multe detalii referitoare la aceasta intrebare!
Multumesc mult anticipat!
|
Răspunsuri
|
Intrebarea nr. 3394 din data: 31-10-2010 pusa de Camelia Teodora Grosu : · De unde se pot achizitiona cartele pentru sistemul de parcare din centru?Datorita faptului ca suma minima taxabila este 1 leu,dar de primit se primesc doar monede, de 50 bani sau de 10 bani,acestea din urma nu sunt acceptate toate,nu stiu din ce motiv,este dificil de gasit monede pentru perioade de 1-2 ore.As propune sa se schimbe sistemul si in loc de monedele de 10 bani sa se poata plati cu bancnote de 1 leu.
|
Raspuns din data de 22-11-2010 : Stimata doamna,
Ca urmare a sesizarii dumneavoastra va comunicam urmatoarele:
La urmatoarea modificare a Hotararii Consiliului Local al Municipiului Arad nr. 249/2006 privind "Regulamentul de organizare si functionare a sistemului de parcare cu plata in municipiul Arad, propunerea dumneavoastra va fi transmisa membrilor Consiliului Local al Municipiului Arad pentru a fi analizata.
In ceea ce priveste cardurile de parcare, acestea pot fi achizitionate contra cost de la Serviciul Parcari, Bulevardul Revolutiei nr. 50.
Biroul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 3374 din data: 11-10-2010 pusa de Fica Ofelia : · Asi dorisa stiu cine a dat dreptul firmei care asigura paza intrarii la strand ( SMFG) sa ceara informatii despre despre scop si destinatie , in momentul in care se intra cu masina personala pe strand. Nu este cumva strandul un domeniu public?Mi se pare un abuz asupra vietii private a cetateanului.
|
Raspuns din data de 22-11-2010 : Stimata doamna,
Ca urmare a sesizarii dumneavoastra va comunicam urmatoarele:
Referitor la dreptul firmei de paza de a cere informatii cu privire la scopul si destinatia venirii cu autoturismul in incinta Strandului Neptun Arad, va informam ca aceasta masura are rol preventiv. Mentionam ca aceasta masura a fost luata de catre Administratia Strandului pentru a putea preveni orice incident ce ar putea periclita perimetrul Strandului Neptun Arad.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 3369 din data: 05-10-2010 pusa de Costa Daniel : · Buna ziua,
Locuiesc pe str. Papadiei nr.2, strada pe care mai functioneaza 2-3 becuri;
As dori sa stiu unde se pot face sesizari privind iluminatul public pe strazi?
Multumesc, Daniel Costa.
|
Raspuns din data de 12-10-2010 : Ca urmare a sesizării dumneavoastră vă comunicăm următoarele:
Sesizările privind iluminatul public se pot face la Primăria Municipiului Arad, Serviciul Informare Cetățeni tel.0257281850, int.307.
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 3367 din data: 02-10-2010 pusa de Radu Constantin : · Buna Ziua,
Doresc sa semnalez niste probleme legate de amenajarea parcarilor in zona Fat Frumos inte blocurile A1-1 si A4.
Cea mai importanta ar fi ca desi amenajarea arcarilor propriuzise s-a incheiat, sau asa pare o gura de canal este ilocuita de un placaj care este deja spart deoarece un sofer neinspirat a reusit sa treaca cu roata peste acesta (vezi pozele din atasament). Acest lucru este cu atat mai grav cu cat in imeiata apropiere (~10m) se afla un loc de joaca amenajat tot cu ajutorul primariei. nici nu vreau sa ma gandesc ce s-ar intampla daca un copil ar cadea un aceasta gaura de canal \"smiamenajata\".
La marginea parcarii se afla trotuare dar desigur acestea trec doar cu o jumatate de metru sau un metru de bloc si acolo se termina deoarece \"nu se vad de la drum\". Acest lucru imi aminteste de perioada counista cand se pregatea terenul pentru vizita \"tatului iubit\" dar dupa blocuri era dezastru.
O rugaminte suplimentara ar fi ca la locul de joaca dintre blocurile A4 si A3 un jurul mesei de tenis de masa sa se puna pavele ecologice ca si in jurul sensurilor giratorii deoarec pietrisul actual este impins de catre copii care se joaca la o parte in timpul jocului cand fug dupa mingea de ping-pong (desigur involuntar) si lasa in urma treapta de beton pe care este fixata masa de joc, exista astfel riscul ca vreunul dintre copii care isi petrec a olo timpul liber sa isi sclinteasca piceoarele incercand sa petreaca un pic de timp de calitate in parc.
As mai dori sa semnalez o problema care tine de nesimtirea si reaua vointa a unei sau mai multor persoane din aceeasi zona. toot in parcul dintre blocurile A4 si A3 niste oameni fara coloana vertebrala au aruncat resturi de la pregatit jumarile pe masa de sh si scaunele din jurul ei amenajata de catre dumneavoastrea, dupa ce a ceasta a fost curatata de catre un grup de copii din zona la nici o saptamana faza s-a repetat, ba chiar a si luat suruburile de la bancutele diun jurul mesei astfe ca acele scaune si masa au devenit neutilizabile in acest moment. As dori sa stiu ce s-ar putea intreprinde in cazul in care mai multi copii din zona au si vazut persoana distrugand bunurile publice si ce s-ar putea face in acest caz?
|
Raspuns din data de 25-11-2010 : Stimate domn,
Ca urmare a sesizarii dumneavoastra va comunicam urmatoarele:
Primaria Municipiului Arad a inaintat executantului lucrarilor din zona Fat Frumos adresa nr. 287/18.10.2010, prin care li se solicita reparatia gurii de scurgere la care faceti dumneavoastra referire.
In ceea ce priveste pavelele ecologice solicitate, va aducem la cunostinta faptul ca solicitarea dumneavoastra ramane in atentia noastra, urmand a fi solutionata in momentul in care disponibilitatile financiare o permit.
In legatura cu distrugerea mobilierului urban, va aducem la cunostinta faptul ca va fi sesizata Politia Comunitara pentru a lua masurile ce se impun.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 3363 din data: 30-09-2010 pusa de Herbei Giorgiana : · Buna ziua! As dori sa deschid o ghereta pentru comercializarea produselor alimentare,un tip de fast food. Imi puteti spuneti va rog in ce locuri din Arad sunt permise amplasarea acestor gherete,cum as putea inchiria un asemenea loc ,si cum se calculeaza chiria,in functie de ce criterii?
Am cautat pe internet informatii dar nu am gasit nimic. Imi puteti trimite deasemenea o adresa de website,email un numar de telefon unde as putea sa intreb mai multe detalii referitoare la aceasta intrebare!
Multumesc mult anticipat!
|
Raspuns din data de 08-10-2010 : Stimată Doamnă
Ca urmare a sesizării dumneavoastră vă comunicăm următoarele:
Gheretele se pot amplasa pe terenuri aflate în proprietate privată pe baza autorizației de construire
În situația în care terenul este domeniul public, nu se eliberează autorizații de construire întrucât contravin Hotărârii Consiliului Local al Municipiului Arad nr.407/2006,prin care se interzice autorizarea construcțiilor provizorii pe domeniul public.
Serviciul Informare Cetățeni
|
Sus
|
|
|
|